MUDr.Jiřina Ceeová - praktický lékař pro děti a dorost

. . .


Aktuality

Dovolená

27-29.12.2023

Zástup akutní případy:

8-11.hod. MUDr. Pavlovská, v ordinaci
Česká bl. 627/649
telefon 476 123 016


Praktické informace

Vaše dotazy můžete psát na email ordinace@mudrceeova.cz nebo použijte kontaktní formulář zde.
Nejčastější dotazy

Kdy po příchodu z porodnice s miminkem ven?
Pokud je miminko zdravé a vy se cítíte na procházku, není důvod proč sedět doma. Nechte miminko zvyknout na prostředí domova 1-3 dny dle počasí, a poté, pokud je miminko zdravé, začněte chodit ven, nejdříve na kratší dobu, postupně pobyt venku prodlužujte. Samozřejmě nesmí venku panovat extrémní teploty. To znamená, že nesmí být příliš velké mrazy, ve kterých by se miminku mohly udělat omrzliny nebo by naopak nemělo být příliš velké horko, aby se miminko zbytečně nepřehřálo. Novorozená miminka si nedokážou správně regulovat tělesnou teplotu a tak je lepší je nevystavovat extrémům. Nezapomeňte miminku namazat obličej vhodným krémem do mrazu a v létě patřičně chránit před přímým slunečním zářením. Pamatujte na to, že v létě je v kočárku pod boudičkou ještě o něco tepleji než venku, takže i tomu musíte přizpůsobit oblečení miminka. Pravidelně miminko kontrolujte, zda není příliš horké. V zimě naopak můžete v kočárku zajistit teplejší klima tím, že přes kočárek přetáhnete pláštěnku a miminko tam má pak o něco tepleji.Odsávání rýmy u miminka pomocí vysavače?
Klasická balónková odsávačka není moc účinná. Lepší je odsávačka se systémem dvou hadiček a kelímku. Tu za pár korun zakoupíte v lékárně nebo zdravotnických potřebách. Pokud je rýma velmi silná, máte možnost připojit tuto odsávačku na vysavač. Připojení odsávačky na vysavač je jednoduché. Hadičku, kterou si dáváte do úst, vložíte do hadice vysavače. Je třeba to utěsnit. Někdy postačí ruka (můžete použít užší nástavec na vysavač), můžete ho utěsnit i kusem hadru anebo si vyrobit těsnění třeba z kusu tvrdého papíru. Uprostřed uděláte dírku, kterou prostrčíte hadičku a celé zařízení přiložíte k hubici tak, aby to po spuštění vysavače těsnilo. Můžete si koupit odsávačku, která je přímo vyrobená na připojení k vysavači. Jmenuje se Arianna Baby-Vac a stojí 344,- Kč.Je vhodné miminko opalovat?
Malé děti do 1 roku by neměly být vůbec vystaveny přímému slunečnímu záření a není ani vhodné je mazat opalovacími krémy s chemickými přísadami. Pokud se občas nemáte jak sluníčku vyhnout, bude nejlepší, když koupíte opalovací krém bez chemických přísad s co nejvyšším UV filtrem (UVA+UVB). Vhodnější je ochrana boudičkou či slunečníkem nebo lehkým oděvem, ale musíte dbát i na to, aby se dítě nepotilo. Šetrnější opalovací krémy by se měly používat pro děti minimálně do 3 let (raději déle) a po slunění by měla být pokožka ošetřena přípravky po opalování.


Zvýšená teplota či horečka?
  • Normální tělesná teplota měřená nejčastěji v podpaždí, se pohybuje mezi 36,0–37,0 °C. U malých dětí, kojenců a někdy batolat měříme teplotu tzv. rychloběžkou v konečníku. Od naměřené hodnoty pak odečítáme 0,5 °C.
  • O zvýšené teplotě hovoříme, jestliže se hodnoty pohybují od 37,0 do 38,0 °C. Pokud je teplota vyšší, nazýváme ji horečkou (odborně pyrexie). Vysoká horečka (odborně hyperpyrexie) je teplota nad 40,0 °C. Pokud trvá delší dobu, může dítě nadměrná tělesná teplota vážně ohrozit.
  • Horečka sama o sobě není nemoc, je ale průvodním příznakem celé řady onemocnění. Horečnaté stavy u dětí nejčastěji způsobují virové nebo bakteriální infekce. Se vzestupem tělesné teploty se ale můžeme setkat i při celkovém přehřátí, při úrazech hlavy a otravách.
  • Déletrvající teplota nad 38 °C může být v některých případech pro dítě nebezpečná. Každý další stupeň zvýšení tělesné teploty nad 37 °C totiž zvyšuje celkovou denní potřebu tekutin o 12 %, celkovou spotřebu tělesné energie o 12 % a tělesnou spotřebu kyslíku o 13 %. Děti, které jsou primárně a dlouhodobě nemocné (s onemocněním srdce, dýchacího systému, s onemocněním mozku, děti náchylné k tzv. febrilním křečím, děti chudokrevné, děti s poruchou metabolismu, např. cukrovkou, děti s nedostatečným příjmem potravy), jsou déletrvající vysokou horečkou obzvlášť ohroženy.
  • Na vzestup tělesné teploty u dítěte pomýšlejte pokud například dojde k nápadné změně jeho chování. Dítě původně vitální je najednou nápadně spavé, unavené, nebo je naopak podrážděné, neklidné. Začne si stěžovat na bolesti hlavy, bříška, bolesti rukou a nohou, kloubů. Nemá chuť k jídlu, odmítá pití. Při prudkém vzestupu teploty se může objevit zvracení, zvláště při změně polohy, při posazení apod. Horečku mohou provázet křeče.


Jak ošetřovat dítě s horečkou?
Pokuste se snížit tělesnou teplotu dítěte fyzikálním ochlazením povrchu jeho těla:
  • Dítě svlékněte, uložte do postýlky a zajistěte přívod čerstvého vzduchu. Toto však neprovádějte v době vzestupu teploty, obzvláště při třesavce. Dítěti by to bylo nepříjemné. Při zimnici dítě spíše zakryjte.
  • Ochlazujte šetrně povrch těla, např. omýváním houbou namočenou ve vlažné vodě, postupujte od hlavy k nohám. Pokud to dítě dobře snáší, můžete je vlažnou vodou osprchovat. Pokud možno se vyhněte sprchování vlasaté části hlavy.
  • Pokud uvedený postup není dostatečný nebo má-li dítě vysokou horečku, udělejte zábal. Dítě na l0 až l5 minut zabalte nahé do několika osušek namočených do vody chladné přibližně 15 až 18 °C. Zábal je možné opakovat 2× za hodinu.
  • Můžete přiložit sáčky obsahující chladící gel do oblasti třísel a nadklíčkových jamek.
  • Podávejte dostatečné množství tekutin, lépe častěji a po malých dávkách, myslete na zvýšenou tělesnou potřebu tekutin při horečce.

Copyright 2008 / Design - Entity / Code - Flat